Skip to main content
Planning Panel Boundaries

Planning Panels

Planning Panel Boundaries and Members

The following outlines the Panel members and the local government areas (LGAs) which fall within the district or region in which each panel operates.

Sydney District Panels

Sydney Eastern City Planning Panel 

Chair 

Carl Scully

State Members

Jan Murrell

Boundary Area                                                              

View the area 

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

 

Council members 

Bayside Council                             

Michael Nagi                            

Member

Ed McDougall

Member

Scott Morrissey

Alternate

Michael Shiels

Alternate

Paul Pappas

Alternate

Greta Werner

Alternate

Burwood Council

JOHN FAKER                            

Member

George Mannah

Member

Lesley Furneaux-Cook

Alternate

Ernest Chan

Alternate

Raj Dixit

Alternate

Joseph DelDuca

Alternate

Heather Crichton

Alternate

City of Canada Bay Council         

Joseph  Cordaro                                    

Member

Anthony Bazouni

Member

Kevin Hoffman

Alternate

John Brockhoff

Alternate

Inner West Council

Darcy Byrne       

Member

Phillipa Scott

Member

Brian McDonald

Alternate

Deborah Laidlaw

Member

Randwick City Council

Kathy Neilson                

Member

Christie Hamilton

Member

Jonanne McCafferty

Member

Rafaela Pandolfini

Alternate

Danny Said

Alternate

Bill Burst

Alternate

Strathfield Council

Philippa Frecklington                  

Member

Michael Mason

Member

Stephen Clements

Member

Vivien Albin

Member

Michael Ryan

Member

Eric Armstrong

Altenate

Waverley Council

Lee Kosnetter

Member

Jan Murrell 

Member

Jeremy Swan 

Member

Woollahra Council

TONI ZELTZER            

Member

Mary-Lou Jarvis

Member

Matthew Robertson

Alternate

Isabelle Shapiro

Alternate

 

Sydney Central City Planning Panel

Chair 

Abigail Goldberg

State Members

David Ryan 

Boundary Area                                                                           

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Blacktown City Council

Chris Quilkey                            

Member

Kathie Collins

Member

Carol Israel

Alternate

Moninder Singh

Alternate

City of Parramatta Council

Sameer Pandey                        

Member

Steven Issa

Member

Martin Zaiter

Alternate

Jane Fielding

Alternate

Richard Thorp

Alternate

David Ryan

Alternate

Cumberland Council

Glenn Elmore                      

Member

Ola Hamed

Member

Lisa Lake

Alternate

Diane Colman

Alternate

 

 

The Hills Shire Council                                                       

Brent Woodham                        

Member

Megan Munari

Member

Janelle Atkins

Alternate

Cynthia Dugan

Alternate

Robert Buckham

Alternate

Jarrod Murphy

Alternate

 

Sydney Western City Planning Panel

Chair 

Justin Doyle

State Members

Nicole Gurran

Louise Camenzuli

Boundary Area                                                                         

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Blue Mountains City Council 

 MICK FELL      

Member

Romola Hollywood

Member

Camden Council

LARA SYMKOWIAK

Member

Ashleigh Cagney

Member

Peter McLean

Alternate

Russell Zammit

Alternate

Sue Francis

Alternate

Michael Mantei

Alternate

Michael File

Alternate

Grant Christmas

Alternate

Mary-Lynne Taylor

Alternate

Campbelltown City Council

George Brticevic

Member

Karen Hunt

Member

Fairfield City Council

NINOS KHOSHABA                   

Member

Frank Carbone

Member

George Barcha

Alternate

Cr Dai Le

Member

Marie Saliba

Alternate

Hawkesbury City Council

Jeff Organ                                         

Member

Judy Clark

Member

Liverpool City Council

PETER HARLE                                 

Member

Wendy Waller

Member

Ned Mannoun

Member

Mazhar Hadid

Member

Karess Rhodes

Alternate

Nathan Hegarty

Alternate

Penrith City Council

Ross Fowler

Member

Carlie Ryan

​​​​​Member

Tricia Hitchen

Alternate

Glenn McCarthy

Alternate

Wollondilly Shire Council

Mayor Robert Khan 

Member 

Deputy Mayor Michael Banasik

Member

Cr Matthew Deeth                              

Alternate

Cr Matt Gould

Alternate

John McFadden

Alternate

Judith Hannan

Alternate

Rachel Harrison

Alternate

Blair Briggs

Alternate

Simon Landow

Alternate

 

Sydney North Planning Panel

Chair 

Peter Debnam

State Members

Brian Kirk

Julie Savet Ward 

Boundary Area                                                                           

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Hornsby City Council

DAVID WHITE                                   

Member

Ross Walker

Member

Felicity Findlay

Alternate

Hunters Hill Municipal Council

Ross Williams                      

Member

BRIAN MCDONALD

Member

Jim Sanderson

Alternate

Councillor Ross Williams

Alternate

Jim Sanderson

Alternate

Ku-Ring-Gai Council

Suzanne Jolly                           

Member

Barbara Newman

Member

Lane Cove Municipal Council

EUGENE SARICH                            

Member

Deborah Sutherland

Member

Michael Mason

Member

Vivienne Albin

Alternate

Mosman Municipal Council

PAUL STEIN                                        

Member

Roy Bendall

Member

BRIAN MCDONALD

North Sydney City Council

Kenneth Robinson                       

Member

Virginia Waller

Kevin Alker 

Stephen Barbour

Member

Alternate

Alternate

Northern Beaches Council

Graham Brown                                 

Member

Annelise Tuor

Alternate

Marcus Sainsbury

Alternate

Peter Biscoe

Alternate

Graham Brown

Alternate

Ryde City Council

Sarkis Yedelian                                  

Member

Shweta Deshpande

Alternate

Daniel Han

Alternate

Willoughby City Council

 Tania Taylor               

Member

James Harrison

Member

Linda McClure

Member

Phillipa Hayes

Alternate

Angelo Rozos

Alternate

 

Sydney South Planning Panel

Chair 

Professor Helen Lochhead

State Members

Stuart McDonald

Heather Warton

Boundary Area                                                                          

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members 

Canterbury-Bankstown Council

Cr Bilal El Hayek

Member

Cr Charlie Ishac

Alternate

Georges River Council

Sam Statikopoulos                                               

Member

Nick Katris

Permanent

Elise Borg

Alternate

Sutherland Shire Council      

Carol Provan                                             

Member

Kent Johns

Alternate

Hassan Awada

Alternate

Stephen Nikolovski

Alternate

 

Regional Panels 

Hunter and Central Coast

Chair 

Alison McCabe

State Members

Juliet Grant 

Sandra Hutton

Boundary Area                                                                          

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Central Coast Council

Greg Flynn                                             

Member

Anthony Tuxworth

Member

Stephen Leathley

Alternate

Lynette Hunt

Alternate

Cessnock City Council                      

Jay Suuvall                 

Member

Anne Sander

Member

Anthony Burke

Alternate

Karen Jackson

Alternate

Stephen Leathley

Alternate

Robert Bisley

Alternate

Dungog Shire Council

Tracy Norman                                          

Member

John Connors

Member

Lake Macquarie City Council

Jason Pauling                                     

Member

Roberta Ryan

Member

Alison Burrows

Alternate

Christine Buckley Alernate

Maitland City Council

Sally Halliday                           

Member

Aaron Cook

Member

Peter Garnham       

Alternate

Mid-Coast Council

David West

Member

Alan Tickle

Member

Kathryn Bell                                           

Member

Muswellbrook Shire Council

Granville Taylor                         

Member

Kellie Scholes

Member

Rod Scholes

​​​​Alternate

Amanda Barry

Alternate

Newcastle City Council

John MacKenzie                                     

Member

Peta Winney-Baartz

Member

Cr Carol Duncan

Alternate

Matthew Byrne

Alternate

Dr Elizabeth Adamczyk

Alternate

Cr Callum Pull

Alternate

Port Stephens Council

Giacomo Arnott                      

Member

Ryan Palmer

Member

John Maretich

Member

Steve Tucker

Alternate

Leah Anderson

Alternate

Singleton Shire Council

John Martin                                              

Member

Sue George

Member

Hollee Jenkins

Upper Hunter Shire Council

Greg McDonald                               

Member

Maurice Collison

Member

Sue Abbott

Alternate

Kiwa Fisher

Alternate

 

Northern

Chair 

Paul Mitchell 

State Members

Penny Holloway

Stephen Gow 

Boundary Area                                                                               

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members 

Armidale Regional Council

Sam Coupland

Member

Todd Redwood

Member

Paul Packham

Alternate

Steven Mepham

Alternate

Ballina Shire Council

Stephen McCarthy

Member

Jeff Johnson

Alternate

Cr Sharon Cadwallader

Member

Bellingen Shire Council

Daniel Walsh

Member

Dominic King

Member

Byron Shire Council

Simon Richardson

Member

Joe Vescio                

Member

David Brown

Alternate

Ian Pickles

Alternate

Clarence Valley Council

Ian Tiley

Member

Greg Clancy

Member

Peter Johnstone

Alternate

Coffs Harbour City Council

Paul Amos

Member

Sally Townley

Member

George Cecato

Alternate

Glen Innes Severn Council

Carol Sparks                  

Member

Troy Arandale

Member

Kane Duke

Alternate

Kathleen Taminiau

Alternate

Gunnedah Shire Council

Andrew Johns                        

Member

Jamie Chaffey

Member

Rob Hooke

Member

Gwydir Shire Council

JOHN COULTON

Member

CATHERINE EGAN

Member

Geoff Smith

Member

Lyndon  Mulligan

Member

Inverell Shire Council

BRETT MCINNES

Member

Dianna Baker

Member

Kempsey Shire Council

RHONDA HOBAN

Member

Daniel Walsh

Member

Kyogle Council

Tom Cooper

Member

James Murray

Member

Lismore City Council

Angela Jones

Member

Vanessa Ekins

Member

Neil Marks

Alternate

Liverpool Plains Shire Council

No Members

Moree Plains Shire Council

Brooke Sauer

Member

Susannah Pearce

Member

Greg Smith

Alternate

Nambucca Shire Council

Graham Snow           

Member

Erin Fuller

Member

Narrabri Shire Council

Robert Kneale

Member

Cameron Staines

Member

Ron Campey

Alternate

Port Macquarie-Hastings Council

David Crofts                                   

Alternate

Tony McNamara

Alternate

Michael Mason

Member

Chris Gee

Member

Richmond Valley Council

Robert Hayes

Member

Peter Jeukin

Member

Sam Cornish Alternate

Tamworth Regional Council

James Treloar

Member

Stephen Bartlett

Member

Colin Murray

Alternate

Tenterfield Shire Council

PETER PETTY

Member

Greg Sauer

Member

Bob Rogan             

Alternate

Tweed Shire Council

NED WALES

Member

STEPHEN PHILLIPS

Member

John Byrne

Alternate

Uralla Shire Council

Bruce McMullen      

Member

Bob Crouch

Member

Kate Jessep

Alternate

Walcha Council

Andrew Locke

Member

CAMERON GREIG

Member

SOPHIE THOMSON

Alternate

 

Southern

Chair 

Vacant

State Members

Tim Fletcher

Renata Brooks 

Boundary Area                                                                              

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Albury City Council           

David Thurley                                           

Member

Alice Glachan

Member

Staurt Baker

Alternate

Bega Valley Shire Council

Russell Fitzpatrick                                  

Member

Cathy Griff

Member

Mitchell Nadin

Member

David Porter

Member

Coolamon Shire Council

TERREY KISS                                              

Member

KRISTON DUNSTAN

Member

Anthony Donoghue

Alternate

John Seymour

Alternate

Cootamundra-Gundagai Regional Council

Gordon Lindley

Member

Tony Donoghue

Memebr

Eurobodalla Shire Council

LINDSAY USHER                                        

Member

Lindsay Usher

Member

Goulburn Mulwaree Council

Jason Shepherd                                       

Member

Scott Martin

Alternate

   

Greater Hume Shire Council

DENISE OSBORNE                                   

Member

BRENT LIVERMORE

Member

Hilltops Council

Penny Day                                                     

Member

Craig Filmer

Member

Junee Shire Council

Tony Donoghue                                         

Member

Neil Smith

Member

Kiama Municipal Council

Mark Honey                                               

Member

Andrew Sloan

Member

Lockhart Shire Council

Cr Greg Verdon                                            

Member

Mr Johan Louw

Member

Mr Andrew Rockliff

Alternate

Mr Peter Veneris Alternate

Shellharbour City Council

GRAHAM ROLLINSON                         

Member

Chris Homer

Member

Kellie Marsh

Alternate

Queanbeyan-Palerang Regional Council

Cr John Preston                      

Member

Bryce Wilson

Alternate

Shoalhaven City Council

                                 

Member

 

Alternate

 

 

 

 

Snowy Monaro Regional Council

Peter Beer                                               

Member

Peter Bascomb

Member

Paul Holton

Member

Snowy Valleys Council

No Members

Temora Shire Council

TONY DONOGHUE                                

Member

Nigel Judd

Member

Upper Lachlan Shire Council

John Stafford (Mayor)                                       

Member

Paul Culhane

Member

Wagga Wagga

Dallas Tout                                    

Member

Dan Hayes

Member

Vanessa Keenan

Alternate

Wingecarribee Shire Council

 Julie Walsh                                

Member

Michael Mantei

Alternate                    

Stephen Leathley

Alternate

Wollongong City Council

MICHAEL MANTEI                                  

Member

David Brown

Member

MARK CARLON

Alternate

Tania Brown

Alternate

Yass Valley Council

Jim Abbey                                            

Member

Scott Martin

Member

 

Western

Chair 

Garry Fielding

State Members

Graham Brown

Sandra Hutton

Boundary Area                                                                            

View the area

Panel Member Bios

View Member Bios

Alternate State members

View member Bios

Council members  

Balranald Shire Council        

Mike Colreavy                            

Member

Ray Davy                                                     

Member

Bathurst Regional Council

Robert Taylor                               

Member

Ian North

Member

Berrigan Shire Council

Sarah McNaught                                          

Member

Roger Reynoldson

Member

Bland Shire Council

Ray Smith                                                         

Member

Will Marsh

Member

Blayney Shire Council

HEATHER NICHOLLS                              

Member

DAVID SOMERVAILLE

Member

Scott Ferguson

Alternate

Bogan Shire Council

KEVIN RYAN                                                

Member

Graeme Bourke

Member

Bourke Shire Council

BARRY HOLLMAN                                    

Member

Lachlan Ford

Member

ROBERT STUTSEL

Alternate

Brewarrina Shire Council

Jeff Sowiak                                                      

Member

Vivian Slack-Smith

Member

Phillip O'Connor

Alternate

Broken Hill City Council

James Roncon                                            

Member

Jay Nankivell

Member

Tom Kennedy

Member

Alan Chandler

Alternate

Razija Nu’man

Alternate

Cabonne Shire Council

ANTHONY DURKIN                                 

Member

Mark Dicker

Member

Carrathool Shire Council

PETER LAIRD                                                 

Member

Central Darling Shire Council

No Members                   

Cobar Shire Council

ROBERT SINCLAIR                                  

Member

Lisa Schiff

Member

Janine Lea-Barrett

Alternate

Coonamble Shire Council

TIM HORAN                                                

Member

DON SCHIEB

Member

Noreen Vu

Member

BARBARA O'BRIEN

Alternate

Alanna McHugh

Alternate

   
Dubbo Regional Council

LINDSAY MATHIESON                

Member

JOSIE HOWARD

Member

Federation Council

William Bott                             

Member

Paul Miegel

Member

Bronwyn Thomas Alternate

Forbes Shire Council

PHYLLIS MILLER                                          

Member

CHRIS ROYLANCE

Member

Gilgandra Shire Council

Brian Mockler

Member

Greg Peart

Member

Griffith City Council

Rina Mercuri                                        

Member

Christine Stead

Member

Hay Shire Council

Geoff Chapman                                              

Member

Jack Terblanche

Member

Lionel Garner

Member

David Webb

Member

Lachlan Shire Council

Paul Phillips                                                   

Member

Peter Harris

Member

Leeton Shire Council

George Weston

Member

Tracey Morris                                                     

Member

Emerson Doig

Alternate

Greg O'Callaghan

Alternate

City of Lithgow Council

ANDREW MUIR                                         

Member

Stephen Leslie

Member

Ray Thompson

Alternate

Mid-Western Regional Council

Peter Shelley                                           

Member

Katie Dicker

Member

Russell Holden

Alternate

Murray River Council

Chris Bilkey                                                  

Member

Alan Mathers  

Member

Nikki Cohen

Member

Thomas Weyrich

Alternate

Ann Crowe

Alternate

Frank Crawley

Alternate

Murrumbidgee Council

Ruth McRae                                                 

Member

Robert Black

Member

Narrandera Shire Council

Cr Jenny Clarke                                              

Member

Mr Shane WIlson

Member/Expert 

Narromine Shire Council

LES LAMBERT                                             

Member

Craig Davies

Member

Dawn Collins

Alternate

Oberon Council

CLIVE MCCARTHY                                   

Member

Helen Hayden

Alternate

Orange City Council

Allan Renike                                                  

Member

Jeff Whitton

Member

Allan Renike

Member

Kevin Duffy 

Alternate

Parkes Shire Council

KEN KEITH                                                     

Member

ALAN WARD

Member

Walgett Shire Council

Michael Urqhart                                   

Member

Elizabeth Cumming

Member

Mery Prendergast

Alternate

Warren Shire Council

No Members

Warrumbungle Shire Council

PETER SHINTON                                         

Member

KEVIN TIGHE

Member

Weddin Shire Council

PETER MOFFITT                                           

Member

GEOFF CUNNINGHAM

Wentworth Shire Council

Cr Susan Nichols                                                   

Member

Cr Bill Wheeldon

Member

Steve Heywood

Alternate

Cowra Shire Council

Cr William West

Member

Mr Paul Devery

Member

Cr Judi Smith

Alternate

Edward River Council

Mr Michael Keys

Member

Mr David Christy

Member